تبلیغات
هنرستان آوا - مدل‌های رفتارهای اخلاقی و غیراخلاقی:
پیام خود را اینجا وارد کنید
درباره ما

مدیر سایت :آموزش یار
نویسندگان
پیوندهای روزانه
لینک های ویژه
مطالب اخیر وبگاه

مدل‌های رفتارهای اخلاقی و غیراخلاقی: مطالعات نشان می‌دهد كه عمل اخلاقی و غیراخلاقی ناشی از ویژگی‌های افراد و محیط كاری است. شكل 2-7 مدلی برای تشریح رفتارهای اخلاقی و غیراخلاقی است. كه در ادامه هر یك از ابعاد آن تشریح می‌گردند:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

شكل 2-7) مدل رفتارهای اخلاقی و غیراخلاقی (مقیمی، 1386)

سطح پیشرفت اخلاقی فرد: ظرفیت فرد در بررسی سطح پیشرفت اخلاقی افراد مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. مشخص است كه افراد دارای روحیه‌ی بالاتر كم‌تر تحت‌نفوذ عوامل خارجی هستند و برای عمل به اخلاقیات آمادگی بیشتری دارند ولی در سطح متوسط پیشرفت اخلاقی، افراد تحت نفوذ همكاران قرار می‌گیرند.

مركز كنترلی: یك مشخصه‌ی شخصیتی و حدی است كه افراد خود را در برابر مسائل ایجاد شده در زندگی‌شان مسئول می‌دانند. افرادی كه دارای شخصیت بیرونی هستند احساس مسئولیت كمتری در قبال پیامدهای رفتاری خود دارند و معتقد به نفوذ عوامل خارجی هستند یعنی همواره مسئولیت را به گردن عوامل خارجی می‌اندازند. در مقابل آن‌ها افراد با موضع درونی، بیش‌تر به استانداردهای درونی خود جهت قضاوت درستی و نادرستی رفتارشان متكی هستند و مسئولیت عواقب رفتار خود را بر عهده می‌گیرند.

محیط سازمانی: به تأثیر محیط سازمانی بر رفتار اخلاقی و غیراخلاقی و انتظارات ارداك شده‌ی كاركنان از سازمان اشاره دارد. هرگونه عمل تشویقی و تنبیهی می‌تواند باعث تقویت و یا تضعیف رفتارهای اخلاقی گردد. و محیط سازمانی را در جهت تصمیم‌گیری‌های اخلاقی یا خلاف آن پرورش دهد. پس محیط سازمانی مروج رفتارهای غیراخلاقی می‌تواند موجب بروز تصمیمات غیراخلاقی گردد. (مقیمی، 1386).

2-4-12) فواید و كاركردهای اخلاق در سازمان

با این حال رعایت اخلاقیات فوایدی نیز به همراه دارد، از آن جمله كه:

ـ توجه به اخلاق كار به بهبود اساسی اوضاع برخی جوامع انجامیده است؛

ـ برنامه‌های اخلاق باعث می‌شود كه در شرایط آشفته، سازمان عملكرد اخلاقی خود را حفظ كند؛

ـ برنامه‌های اخلاق باعث شكل‌گیری كارهای گروهی قوی و افزایش بهره‌وری می‌شود. كاركنان احساس می‌كنند كه بین ارزش‌های آنان و ارزش‌های موردنظر سازمان هم‌خوانی و هماهنگی وجود دارد لذا با انگیزه و عملكرد قوی كار می‌كنند؛

ـ برنامه‌های اخلاق باعث رشد و بالندگی كاركنان می‌شود؛

ـ برنامه‌های اخلاق ما را از قانونی بودن خط مشی‌های سازمان مطمئن می‌كند؛

ـ برنامه‌های اخلاق باعث جلوگیری از عمل مجرمانه اهمال می‌شود. برنامه‌های اخلاق در پی كشف موارد غیراخلاقی و قانون‌شكنی‌ها است تا این قانون‌شكنی‌ها گزارش داده شوند؛

ـ برنامه‌های اخلاق به ایجاد تصویری مثبت از سازمان در نزد مردم كمك می‌كند (رحیمیان، 1381)؛

ـ ارزش‌های عملیاتی و رفتارهای مورد نیاز را ایجاد می‌كند؛

ـ رفتارهای سازمانی را با ارزش‌های عملیاتی هماهنگ می‌سازد؛

ـ آگاهی و حساسیت نسبت به مسایل اخلاقی به وجود می‌آورد؛

ـ كمك می‌كند بتوانیم كاركنان را متقاعد كنیم كه توجه به اخلاقیات تنها یك عكس‌العمل بدون تفكر و تعمق نیست كه برای خلاصی از گرفتاری با بهبود تصور عمومی انجام شود (سلطانی، 1382).

2-4-13) منابع ارزش‌های اخلاقی

دو پدیده‌ی اصول اخلاقی و مسئولیت‌های اجتماعی در نهاد فرد و سازمان به امانت گذارده شده است و بازتابی از مظهر موجودیت آن‌ها است. گذشته از این، گروه‌های ذی‌نفع خارجی هم می‌توانند بر استانداردها یا معیارهایی كه اصول اخلاقی و مسئولیت‌های اجتماعی نامیده می‌شود، اثر بگذارند. در شكل 2-8 نیروهایی كه معیارهای اخلاقی را به وجود می‌آورند، مشخص شده است. باورها و ارزش‌های فردی، چارچوبی كه فرد بر آن اساس از نظر اخلاقی تصمیم می‌گیرد و پیشرفت معنوی بر اخلاق شخصی اثر می‌گذارند. فرهنگ سازمانی نیز باعث می‌شود كه چارچوب كلی ارزش‌ها در سازمان شكل گیرد. گذشته از این، سیستم‌های رسمی سازمان (با توجه به سیستم‌های پاداش و سیاست و پاداش و سیاست كلی سازمان) بر ارزش‌ها و رفتارهای افراد اثر می‌گذارد. هم‌چنین سازمان‌ها و شركت‌ها از مجرای تعیین و تبیین بد و خوب در برابر گروه‌های مخالف ذی‌نفع از خود واكنش نشان می‌دهند. آن‌ها به گونه‌ای عمل می‌كنند كه از دیدگاه مشتریان، نهادها و سازمان‌های دولتی، سهام‌داران و كل جامعه دارای كرداری نیكو باشند. تمام این مسأله هستند كه مبادا یكی از كارهای‌شان اثراتی ناگوار بر گروه‌های ذی‌نفع داشته باشد. تمام این عوامل باعث می‌شود كه سازمان به هنگام تصمیم‌گیری‌ها به اصول اخلاقی پای‌بند باشد (دفت، 1388). نویسنده آموزش یار در 12:43 ق.ظ | نظرات()
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
آرشیو مطالب
دیگر امکانات